landing-pages-sommar.jpg

PIRELLI CINTURATO ALL SEASON SF2 Sommardäck

Din sökning kräver experthjälp

Tyvärr hittar vi inga produkter i vårt lokala lager som matchar din sökning

Låt oss ta fram exakt det du letar efter, anpassat efter din bil.

Kontakta oss direkt på order@abswheels.se / 08 591 217 77

Pirelli Cinturato All Season SF2 - helårsdäck för större personbilar

Pirelli Cinturato All Season SF2 är ett helårsdäck som kombinerar sommar- och vinteregenskaper i ett och samma däck, så att du kan köra året runt utan säsongsbyte.

Det vänder sig till förare av större bilar som vill ha ett enda däck som fungerar genom hela året i ett växlande klimat.

Vem passar Cinturato All Season SF2?

SF2 lämpar sig för rymligare sedaner, kombier och SUV-modeller. Dimensionerna ligger i det grövre spannet, ofta runt 19- till 21-tum, till exempel 255/45R19 och 275/40R21, vilket gör det till ett alternativ för tyngre och bredare bilar.

Egenskaper och styrkor

Som helårsdäck i Cinturato-serien är SF2 byggt för att ge stabil körkänsla på barmark och samtidigt klara vinterväglag. I flödet hos ABS Wheels förekommer modellen med klass A till B i rullmotstånd enligt EU-däckmärkningen, vilket är starkt för ett däck i den här storleksklassen och pekar mot god energieffektivitet trots fordonens vikt.

Vanliga frågor om Cinturato All Season SF2

Är SF2 ett vinterdäck eller sommardäck?

Det är ett helårsdäck, alltså konstruerat för att fungera både sommar och vinter och godkänt för vinterväglag.

Vad skiljer SF2 från SF3?

Både SF2 och SF3 är helårsdäck i Cinturato-serien men täcker olika dimensioner och fordonssegment. För fler alternativ se Pirellis däcksortiment.

Har du några frågor? kontakta gärna våra däck & fälgexperter på ABS Wheels kundtjänst.

Google Recensioner

fancybox