Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 är ett sommardäck i UHP-klass och andra generationen i Eagle F1 Asymmetric-serien. Det är utvecklat för förare som vill ha skarp körkänsla och stabilt grepp i sportiga och tyngre premiumbilar.
Däcket finns även i versioner med runflat-teknik (ROF) och MOExtended för bilar som kräver körning vid punktering, vilket gör det vanligt som originalmontering.
Modellen sitter på prestanda- och premiumbilar från bland andra BMW, Mercedes och Audi. Den tillverkas i breda lågprofildimensioner, till exempel 235/40R18 och 245/50R18, ofta i förstärkt XL- och runflat-utförande.
Eagle F1 Asymmetric 2 har ett asymmetriskt mönster inriktat på torr stabilitet och kurvprecision. På EU-däckmärkningen ligger våtgreppet kring klass A-C och rullmotståndet i spannet klass B-D beroende på dimension, med ett rullbuller på ungefär 69-72 dB. Det är ett däck som prioriterar körkänsla och stabilitet vid högre hastigheter.
Det är runflat-utföranden där däcket kan köras en kortare sträcka efter punktering. MOExtended är Mercedes egen specifikation. Båda förekommer som originalmontering på vissa bilar.
Det är den andra generationen i serien och är vidareutvecklad jämfört med originalmodellen. Båda är sportiga UHP-sommardäck för premiumbilar.
Ja, det är ett sommardäck och ska bytas mot vinterdäck under vintersäsongen.
Google Recensioner