Sailun Ice Blazer WST2 är ett dubbdäck framtaget för SUV:ar och större bilar, inriktat på grepp på is och snö. Det finns även i ett LT-utförande förstärkt för tyngre fordon.
Däcket vänder sig till förare av tyngre bilar som behöver dubbgrepp i krävande vinter.
Ice Blazer WST2 passar SUV:ar och större personbilar - exempelvis Volvo XC60, BMW X3 eller liknande. Dimensionerna ligger i större format, vanligt i 18- till 20-tum, till exempel 245/60R18.
Ice Blazer WST2 är ett dubbat vinterdäck med dubbar för isgrepp och ett mönster inriktat på framkomlighet med tyngre fordon. LT-varianten har förstärkt konstruktion för högre last. Hitta inte på exakta provdata - däcket beskrivs här utifrån sin roll som dubbdäck för SUV och större bilar.
LT står för light truck och innebär en förstärkt konstruktion för tyngre fordon och högre last.
WST3 är en nyare generation som täcker ett brett personbilsspann, medan WST2 i utbudet riktar sig mot större och tyngre fordon. Båda är dubbade.
Ja, det är dimensionerat för SUV:ar och större bilar. För friktionsalternativ till SUV finns friktionsdäck i Sailuns serie.
Google Recensioner